Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Kouzelné slůvko ANO a hádky zmizí jak mávnutím proutku!

Každý jsme zažil ty chvíle, kdy na sebe s partnerem křičíme a vzteky šílíme. Hádky, které nemají vítěze a oba se cítí ukřivdění. Přesto existuje způsob jak to změnit. I já se s partnerem dokázala pohádat a v hádce říci nepěkné věci. Oba jsme byli neústupní, ale naučili jsme se používat jedno slůvko a nyní máme ráj. Naučte se ho také.

Hádky sice mají údajně pozitivní stránky. Vyčistí se vzduch. Mimo jiné můžete mít důvod ke koupi nového nádobí, což je jistě fajn. Ovšem každá vyhrocená hádka postupně likviduje váš vztah s partnerem. Hádky se neobejdou bez emocí a ty způsobí, že nám z úst vycházejí věci, které bychom normálně nikdy neřekli. V tuto chvíli jsme ovšem schopni říct hodně nepěkné věci, třeba i ne zcela pravdivé, pouze proto, abychom z hádky vyšli jako „vítěz“. Ještě navíc, když se atmosféra trochu uklidní, zpravidla přijdeme na to, že se necítíme tak dobře, jak jsme očekávaly.

Hádku řídíte VY

K tomu, abyste hádku proměnily ve smysluplnou diskuzi, musíte se naučit dvě věci. Je třeba si uvědomit, že za průběh vzniklé situace zodpovídáte vy. Hádka je ve skutečnosti souboj dvou eg. Máme-li silné ego, jsme přesvědčeni, že situaci by měl řídit soupeř. Být tím, kdo je rozumnější. Ve skutečnosti to ale musíte být vy.

Zázračné slůvko

Jakmile si připustíte, že diskuzi řídíte vy, máte napůl vyhráno. Vy rozhodnete o tom, jestli se budete hádat. Vy rozhodnete o tom, jak rychle dojdete ke společnému řešení. Vy rozhodnete o dalším průběhu. Pomůže vám kouzelné slůvko a není to „abraka dabra.“ Je mnohem jednodušší. Tím slůvkem je „ANO“.

Jak může mít jedno slůvko takovou moc?

Když se s někým hádáme, náš cíl je zvítězit. Mozek je v tu chvíli v útlumu, zato emoce z nás tryskají na všechny strany. Před očima máme rudo, nevidíme důležité. Trváme si na svém a snažíme se toho druhého přesvědčit o naší pravdě, kterou si hájíme za každou cenu.

Přitom stačí říct: "Ano, to chápu.“ nebo třeba „Ano, uznávám, zamyslím se nad tím.“ Partnerovo ego bude najednou menší, protože mu vezmete argumenty. Vytvoříte dostatek místa pro smysluplnou diskuzi. Jednoduché, že? Zvládnout nápor emocí však není vůbec snadné. Lze se to však naučit průběžným trénováním mozku. Peklo nebo ráj? Co se vám zamlouvá víc?

Pište do komentářů a já se těším příště

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Jazyky

ČeštinaSlovenčina

Přihlášení

Registrace | Zapomenuté heslo

Mail list


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15916
Měsíc: 1289
Den: 40